オーストラリア学会 - Australian Studies Association of Japan

 

English

   

   
オーストラリア学会事務局
〒162-0801
東京都新宿区山吹町358-5
アカデミーセンター
オーストラリア学会 担当
TEL:03-5937-0249,
FAX:03-3368-2822
asaj-post@bunken.co.jp
(注)2013年4月1日より

HOME > Conference > abstracts

abstracts

Provisional Session Programme and Abstracts

26(Saturday) 16:10~17:40

Room : 1-102
Session Topic : Australian Literature and Indigenous People
Facilitator : Tomoko ICHITANI (Seinan Gakuin University)
Presenters :
Demelza HALL (Federation University Australia)
Hongbo DU (Jincheng College of Sichuan University)
Di WU (Renmin University of China)
Room : 1-103
Session Topic : Japanese migrant women in Australia
Facilitator : Naoko KURIYAMA (Otemon Gakuin University)
Presenters :
Mayuko ITOH (University of Melbourne)
Atsushi TAKEDA (Reitaku University)
Takeshi HAMANO (University of Kitakyushu)
Room : 1-104
Session Topic : Current issues in Australia and Japan
Facilitator : Masaru KAGATSUME (Kyoto University)
Presenters :
Takako MINAMI (Ehime Prefectural University of Health Sciences)
Justin DABNER (James Cook University)
Xiaohong XU (Shanghai University)
Room : 1-105
Session Topic : Policies in Australia and Japan
Facilitator : Tetsuaki OKAMOTO (Beppu University)
Presenters :
Monika OSTROWSKA (Osaka University)
Daisuke AKIMOTO (Soka University, Peace Research Institute)
Chigumi KAWAGUCHI (Ministry of Foregin Affairs)


27(Sunday) Session I 9:00~10:30

Room : 1-102
Session Topic : Literature and Australian Society
Facilitator : Megumi KATO (Meisei University)
Presenters :
Catalina RIBAS SEGURA (University College Alberta Giemenez)
Keiji MINATO (Doshisha Women's College)
Room : 1-104
Session Topic : Australia's Identity
Facilitator : Takao FUJIKAWA (Osaka University)
Presenters :
Anna JOHNSTON (University of Tasmania)
David WALKER (Peking University)
Anna CLARK (University of Technology, Sydney)

27(Sunday) Session II 13:30~15:00

Room : 1-102
Session Topic : Australia and Japan in Literature, Art and Culture
Facilitator : Keiji SAWADA (Waseda University)
Presenters :
Timothy Kazuo STEAINS (University of Sydney)
Gary J. HICKEY (The University of Queensland)
Xiaoying ZHU (East China Normal University in Shanghai)
Room : 1-103
Session Topic : Youth in Australia and Japan
Facilitator : Kiyohito HANAI (Seijo University)
Presenters :
Akiko USUDA (Showa Women's University)
Yuka ISHII (University of Shizuoka)
Jan IDLE (University of New South Wales)
Room : 1-104
Session Topic : Indigenous Identity
Facilitator : Maiko AOKI (Hokkaido University)
Presenters :
Ritsuko KURITA (National Museum of Ethnology)
Veronika NEUZILOVA (Griffith University)
Room : 1-105
Session Topic : Australian Literature in China
Facilitator : Teruhiko FUKUSHIMA (National Defense Academy)
Presenters :
Yao LI (Beijing Foreign Studies University)
Suphat SUPHACHALASAI (Thammasat University)